STRUKTURA I PRODUKCJA

Lubelska Odlewnia z założenia miała być wsparciem dla przemysłu motoryzacyjnego i ciągnikowego w Polsce. Dzięki jej powstaniu miał być zapewniony szybszy rozwój motoryzacji oraz nowych technologii. Wprowadzono w niej wiele innowacyjnych metod oraz rozwiązań wcześniej w Polsce nie spotykanych.
Sercem Zakładu była ponad 12 ha hala w której mieściły się główne linie produkcyjne, piece, suwnice, działy zajmujące się kontrolą jaknoname16eości, diagnostyką, obróbką, malowaniem odlewów itp.
W odrębnKopia znaczmkiej hali znajdowała się modelarnia w której powstawały rdzenie przyszłych produktów oraz oprzyrządowanie formierskie z tym związane. Uzupełnieniem tego były silosy wypełnione masą formierską oraz ciąg hal w których były zgromadzone odczynniki chemiczne potrzebne do wytwarzania stopów. Część administracyjna rozlokowana była w biurach usytuowanych przy halach produkcyjnych.
Główny budynek – Biurowiec Obsługi Technicznej był mózgiem Zakładu (tzw. BOT) i znajdował się na samym początku fabryki. 
Poza głównymi obiektami w skład kompleksu wchodziły inne różnego rodzaju hale czy obiekty jak np. Magazyn części zamiennych czy Magazyn wózków widłowych, które stanowiły podstawowe wyposażenie hal – głównie do przenoszenia skrzynek rdzeniowych. Szerzej o pozostałych budynkach można przeczytać w dziale OBIEKTY.

Głównym profilem produkcji Firmy były wszelkiego rodzaju kononamemponenty dla ciągników URSUS oraz Massey Ferguson, różne rodzaje odlewów dla kolejnictwa, budownictwa czy odlewy wodno – kanalizacyjne. Były to m.in. bloki oraz głowice silnika, tarcze i bębny hamulcowe, rury, korpusy zaworów, kratki i studzienki wodociągowe, piasty, piasto bębny, kosze satelitów elementy skrzyń biegów, kaloryfery, wały korbowe, kotwice, wałki rozrządu, mosty i pół osie napędowe, uchwyty i inne specjalistyczne odlewy. Dużo elementów z lubelskiej fabryki było wykorzystywanych w naszych rodzimych samochodach, ponieważ jednym z odbiorców była Fabryka Samochodów Osobowych FSO w Warszawie.
Różnorodność produkcji zapewniała możliwość wytwarzania odlewów już od 0,2 kg do 150 kg. Odlewnia Ursus specjalizowała się w wytwarzaniu wyrobów z żeliwa szarego w gatunkach: GG 20, GG 25, GG 30 i sferoidalnego w gatunkach: GGG 40, GGG, 50, GGG 60 i GGG 70.

Najważniejsze elementy parku maszynowego Zakładu

Linie formierskie:

- Linia Georg Fischer o wymiarach skrzynek:  1000x1200x350/350 mm;
- Linia Georg Fischer o wymiarach skrzynek: 1000x1200x250/250 mm;
- Linia bez skrzynkowa DISAMATIC o wielkości formy 600×480 mm;

Piece indukcyjne:

- 4 piece o pojemności 30 ton wyprodukowane przez Hutę Zabrze;
- 4 piece indukcyjne o pojemności 60 ton wyprodukowane przez BBC Switzerland;

Proces produkcji rdzeni oparty był o technologię gorącej rdzennicy (tzw. hot box) i wykonywany był na podstawowych maszynach takich jak: TF48/63/G/2, TF23-G/2, TF40-G/1, TF38-G/2, H16025, H16086, H2,5 – wszystkie maszyny produkcji Röperwerk Germany oraz  Corebelter 2515 i Corebelter 210 wyprodukowanych przez Stone Wallwork Great Britain.

Zakład zajmował się profesjonalną obróbką odlewów tzw. oczyszczaniem. W skład parku maszynowego wchodziły różnorodne maszyny m.in. takie jak: oczyszczarka śrutowa, walcownia, maszyny do szlifowania, prasy hydrauliczne, wycinanie zalewek przy pomocy pras, prostowanie odlewów na prasach, tokarki, frezarki, tłocznie, popychacze piecowe do przenoszenie gorących elementów, maszyny do obróbki cieplnej (piece przepychowe) i wyżarzania, frezarki do obróbki powierzchni odniesienia odlewu, linie do malowania natryskowego i zanurzeniowego.
Odlewy spełniały najwyższą jakość w oparciu o wprowadzony system zapewnienia jakości wg norm ISO.

Zakład mógł się poszczycić bogatym wyposażeniem w kwestii aparatury badawczo – pomiarowej w celu kontroli jakości wyrobów. Były to m.in.:

- Spektrometr emisji  Polyvac E 973 wyprodukowany przez Hilger Analytical Great Britain;10573854_825248297505707_1468816119_o
- Analizator węgla i siarki Infracarb E 880 wyprodukowany przez Hilger Analytical;
- Spektrometr absorpcji atomowej AAS1N;
- Spektrofotometr SPEKOL 21 wyprodukowany przez firmę Carl Zeiss;
- Mikroskopy metalograficzne Neophot 21 i Metawal wyprodukowane przez Carl Zeiss;
- Maszyny do badań wytrzymałościowych EU-20 i Eu-40;
- Młotek udarowy PS 30;
- Twardościomierz Brinell HP 3000 oraz Rockwell KP 15001;
- Aparatura do pełnego badania właśności technologicznych mas formierskich i rdzeniowych;
- Urządzenia do sprawdzania wymiarów odlewów w trzech osiach;
- Przemysłowy aparat RTG (szczególnie ważny dla motoryzacji);

Od samego początku działalności na terenie Zakładu funkcjonował ośrodek obliczeniowy (m.in. urządzenia IBM), co w latach 80 tych nie było takie popularne i oczywiste jak jest dziś. W Zakładzie funkcjonował osobny Dział Informatyki Odlewni Lublin.
Poza rodzimym rynkiem lubelska fabryka była znana w świecie. Jednym z wielu zagranicznych kontrahentów zakładu były: Francja, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, USA.